GE Critical Power QBVS050A0B61-HZ
QBVS050A0B61-HZ picture photo
Mfg. Part Number
QBVS050A0B61-HZ
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC 52V 600W
Datasheet Download
QBVS050A0B61-HZ.pdf
Availability of QBVS050A0B61-HZ
QUANTITY
QBVS050A0B61-HZ Order Process
Ship out your order
Specifications of QBVS050A0B61-HZ
Internal Part NumberEIS-QBVS050A0B61-HZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesBarracuda™ QBVS050A0B
PackagingTray
TypeIntermediate Bus Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)52V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation750V
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.50" H (58.4mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Efficiency97.1%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QBVS050A0B61-HZ
Related LinksQBVS050, QBVS050A0B61-HZ Datasheet, GE Critical Power Distributor
QBVS050A0B61-HZ Details Description
Related parts for QBVS050A0B61-HZ
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 68 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP FILM 0.43UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 19.6 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 36 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OSC TCXO 10.000MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf