GE Critical Power QBVW033A0B41-PHZ
QBVW033A0B41-PHZ picture photo
Mfg. Part Number
QBVW033A0B41-PHZ
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 33A
Datasheet Download
QBVW033A0B41-PHZ.pdf
Availability of QBVW033A0B41-PHZ
QUANTITY
QBVW033A0B41-PHZ Order Process
Ship out your order
Specifications of QBVW033A0B41-PHZ
Internal Part NumberEIS-QBVW033A0B41-PHZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBarracuda DC-DC Power Conversion Modules
Featured ProductBarracuda™ Series DC-DC Converters
FamilyDC DC Converters
SeriesBarracuda™ QBVW033A0B
PackagingTray
TypeIntermediate Bus Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33A
Power (Watts) - Manufacture Series396W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.50" H (58.4mm x 36.8mm x 12.6mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency95.5%
Power (Watts) - Max396W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QBVW033A0B41-PHZ
Related LinksQBVW033A, QBVW033A0B41-PHZ Datasheet, GE Critical Power Distributor
QBVW033A0B41-PHZ Details Description
Related parts for QBVW033A0B41-PHZ
RES SMD 24.3 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV OPEN COLL 8DIP GW datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 100TQFP datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 100mA Backlight datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf