GE Critical Power QBVW033A0B9641-HZ
QBVW033A0B9641-HZ picture photo
Mfg. Part Number
QBVW033A0B9641-HZ
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 33A 400W
Datasheet Download
QBVW033A0B9641-HZ.pdf
Availability of QBVW033A0B9641-HZ
QUANTITY
QBVW033A0B9641-HZ Order Process
Ship out your order
Specifications of QBVW033A0B9641-HZ
Internal Part NumberEIS-QBVW033A0B9641-HZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
FamilyDC DC Converters
SeriesBarracuda™ QBVW033A0B
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
Package / Case8-DIP Module
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.50" H (58.4mm x 36.8mm x 12.6mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency96%
Power (Watts) - Max396W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QBVW033A0B9641-HZ
Related LinksQBVW033A, QBVW033A0B9641-HZ Datasheet, GE Critical Power Distributor
QBVW033A0B9641-HZ Details Description
Related parts for QBVW033A0B9641-HZ
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-PLCC datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 6.3V X5R 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
1W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE 39000 UH 25% datasheet.pdf
SERVO MOTOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf