Crouzet QCS20M110AL
QCS20M110AL picture photo
Mfg. Part Number
QCS20M110AL
Manufacturer
Product Category
Time Delay Relays
Brief Description
RELAY TIMER 1A 110VAC QC
Datasheet Download
QCS20M110AL.pdf
Availability of QCS20M110AL
QUANTITY
QCS20M110AL Order Process
Ship out your order
Specifications of QCS20M110AL
Internal Part NumberEIS-QCS20M110AL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Relays
FamilyTime Delay Relays
SeriesQCS
Relay TypeIntegrated
FunctionOff-Delay
Circuit-
Delay TimeFixed, 20 Min
Output TypeSolid State Relay
Contact Rating @ Voltage-
Voltage - Supply110VAC
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Timing Adjustment MethodFixed
Timing Initiate MethodInput Voltage, Trigger Signal
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QCS20M110AL
Related LinksQCS20, QCS20M110AL Datasheet, Crouzet Distributor
QCS20M110AL Details Description
Related parts for QCS20M110AL
RES SMD 232K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.87K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 143 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
FUSE BLOK BLT DWN 600V 400A CHAS datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 4V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 10W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS INLINE SKT datasheet.pdf