Qualtek Electronics Corp. QDWT-100/38-01-48IN-5
QDWT-100/38-01-48IN-5 picture photo
Mfg. Part Number
QDWT-100/38-01-48IN-5
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEATSHRINK 100/38MM-48" BLACK
Datasheet Download
QDWT-100/38-01-48IN-5.pdf
Availability of QDWT-100/38-01-48IN-5
QUANTITY
QDWT-100/38-01-48IN-5 Order Process
Ship out your order
Specifications of QDWT-100/38-01-48IN-5
Internal Part NumberEIS-QDWT-100/38-01-48IN-5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesQDWT
TypeTubing, Insulation
Shrinkage Ratio3 to 1
Length4.00' (1.22m)
Inner Diameter - Supplied3.937" (100.0mm)
Inner Diameter - Recovered1.496" (38.0mm)
Recovered Wall Thickness0.260" (6.60mm)
MaterialPolyolefin (PO)
FeaturesDual Layer, Semi-Conductive, Shielded
ColorBlack
Operating Temperature-45°C ~ 100°C
Shrink Temperature100°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QDWT-100/38-01-48IN-5
Related LinksQDWT-100/3, QDWT-100/38-01-48IN-5 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
QDWT-100/38-01-48IN-5 Details Description
Related parts for QDWT-100/38-01-48IN-5
CAP CER 4.7UF 25V X5R 1210 datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 200V NP0 1825 datasheet.pdf
RES SMD 1.62KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 600 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 865 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TOOL CRIMPING TWO IN ONE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf