RF Solutions QFM-TRX1-24G
QFM-TRX1-24G picture photo
Mfg. Part Number
QFM-TRX1-24G
Manufacturer
Product Category
RF Transceiver Modules
Brief Description
TRANSCEIVER MOD RF 2.4GHZ 3.6V
Datasheet Download
QFM-TRX1-24G.pdf
Availability of QFM-TRX1-24G
QUANTITY
QFM-TRX1-24G Order Process
Ship out your order
Specifications of QFM-TRX1-24G
Internal Part NumberEIS-QFM-TRX1-24G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transceiver Modules
Series-
PackagingBulk
RF Family/StandardGeneral ISM/SRD > 1GHZ
Protocol-
ModulationFHSS
Frequency2.4GHz ~ 2.48GHz
Data Rate1.2Mbps
Power - Output1dBm
Sensitivity-98dBm
Serial InterfacesSPI
Antenna TypeIntegrated, Trace
Memory Size-
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.6 V
Current - Receiving15.6mA
Current - Transmitting21.6mA
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QFM-TRX1-24G
Related LinksQFM-TR, QFM-TRX1-24G Datasheet, RF Solutions Distributor
QFM-TRX1-24G Details Description
Related parts for QFM-TRX1-24G
RES SMD 8.2K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CLIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 3.74 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MURATA GSC TO SMA(F) 200MM datasheet.pdf
BOARD EVAL CN0326-PMDZ datasheet.pdf
381 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
FLEXO WRAP 2" BEIGE 100' datasheet.pdf