| Internal Part Number | EIS-QFSS-078-04.25-H-D-A | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine | |
| Series | Q2™ QFSS | |
| Packaging | Tray | |
| Connector Type | Receptacle, Center Strip Contacts | |
| Number of Positions | 156 | |
| Pitch | 0.025" (0.64mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Features | Board Guide, Ground Bus (Plane), Shielded | |
| Contact Finish | Gold | |
| Contact Finish Thickness | 30µin (0.76µm) | |
| Mated Stacking Heights | 11mm | |
| Height Above Board | 0.278" (7.06mm) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | QFSS-078-04.25-H-D-A | |
| Related Links | QFSS-078-0, QFSS-078-04.25-H-D-A Datasheet, Samtec, Inc. Distributor | |
 | 207608-3 | Connector Header 3 Position 0.197" (5.00mm) Gold Through Hole, Right Angle | datasheet.pdf | |