Qualtek Electronics Corp. QGKF-200-5
QGKF-200-5 picture photo
Mfg. Part Number
QGKF-200-5
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V 200W
Datasheet Download
QGKF-200-5.pdf
Availability of QGKF-200-5
QUANTITY
QGKF-200-5 Order Process
Ship out your order
Specifications of QGKF-200-5
Internal Part NumberEIS-QGKF-200-5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesQGKF-200
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts)200W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency79%
Operating Temperature-25°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.83" L x 3.90" W x 1.97" H (199.0mm x 99.0mm x 50.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, CE, cURus
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QGKF-200-5
Related LinksQGKF-, QGKF-200-5 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
QGKF-200-5 Details Description
Related parts for QGKF-200-5
IC VOLT MONITOR LP W/DET 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 500MA MINI3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
ADC 10BIT 2CHAN 1MSPS 8VSSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 4P-5POS OPEN datasheet.pdf
WIRELESS WPRFG KIT ECONO KIT datasheet.pdf
CAP FILM 0.0015UF 10% 480VAC AXI datasheet.pdf