Bel Fuse Inc. QHS25ZG-NT
QHS25ZG-NT picture photo
Mfg. Part Number
QHS25ZG-NT
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERT 5V 25A
Datasheet Download
QHS25ZG-NT.pdf
Availability of QHS25ZG-NT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
QHS25ZG-NT Order Process
Ship out your order
Specifications of QHS25ZG-NT
Internal Part NumberEIS-QHS25ZG-NT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 04/Oct/2013
Standard Package24
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesQHS
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series125W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency92%
Power (Watts) - Max125W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QHS25ZG-NT
Related LinksQHS25, QHS25ZG-NT Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
QHS25ZG-NT Details Description
Related parts for QHS25ZG-NT
WIRE SADDLE MICRO FR .062"THICK datasheet.pdf
IC LP SUPERVISRY CIRCUIT SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 20mA Backlight 16-QSOP datasheet.pdf
METER SOUND datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 14POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
DIGI TELESCOPIC WHIP ANTENNA 25P datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 5% 1/5W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 49POS .100 R/ANGLE datasheet.pdf
22UF 25V 5X11 105C RAD datasheet.pdf