GE Critical Power QHW050F1
QHW050F1 picture photo
Mfg. Part Number
QHW050F1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC 3.3V 33W OUT
Datasheet Download
QHW050F1.pdf
Availability of QHW050F1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
QHW050F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of QHW050F1
Internal Part NumberEIS-QHW050F1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package80
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesQHW
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series33W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max33W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QHW050F1
Related LinksQHW0, QHW050F1 Datasheet, GE Critical Power Distributor
QHW050F1 Details Description
Related parts for QHW050F1
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 76.8 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 3.0V SOT23-5 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 96KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 600W datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000000 MHZ datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf
1500UF 35V 12,5X25MM 105C 3000H datasheet.pdf