GE Critical Power QHW050F1
QHW050F1 picture photo
Mfg. Part Number
QHW050F1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC 3.3V 33W OUT
Datasheet Download
QHW050F1.pdf
Availability of QHW050F1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
QHW050F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of QHW050F1
Internal Part NumberEIS-QHW050F1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package80
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesQHW
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series33W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max33W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QHW050F1
Related LinksQHW0, QHW050F1 Datasheet, GE Critical Power Distributor
QHW050F1 Details Description
Related parts for QHW050F1
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HOUSING SH 14POS 1MM WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 3W DO204AL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf