GE Critical Power QHW075F1-Q
QHW075F1-Q picture photo
Mfg. Part Number
QHW075F1-Q
Brief Description
CONVRTR DC/DC 3.3V 49.5W OUT
Datasheet Download
QHW075F1-Q.pdf
Availability of QHW075F1-Q
QUANTITY
QHW075F1-Q Order Process
Ship out your order
Specifications of QHW075F1-Q
Internal Part NumberEIS-QHW075F1-Q
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Package / Case8-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QHW075F1-Q
Related LinksQHW07, QHW075F1-Q Datasheet, GE Critical Power Distributor
QHW075F1-Q Details Description
Related parts for QHW075F1-Q
CONN CARDEDGE 50POS .100 X .200 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 3.5MM datasheet.pdf
LIGHT PIPE 2MM -7MM ADAPTER 6.0" datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 165K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
OSC XO 4.9152MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
CONN BACKSHELL datasheet.pdf
1UF 100V 4,5X10MM 85C 2500H datasheet.pdf