GE Critical Power QHW075Y1
QHW075Y1 picture photo
Mfg. Part Number
QHW075Y1
Brief Description
CONVERTER DC/DC 1.8V 27W OUT
Datasheet Download
QHW075Y1.pdf
Availability of QHW075Y1
QUANTITY
QHW075Y1 Order Process
Ship out your order
Specifications of QHW075Y1
Internal Part NumberEIS-QHW075Y1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 11.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series27W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Package / Case8-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max27W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QHW075Y1
Related LinksQHW0, QHW075Y1 Datasheet, GE Critical Power Distributor
QHW075Y1 Details Description
Related parts for QHW075Y1
RES SMD 30K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER LOPROFILE 64POS .100 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 20% 2312 datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 377 I/O 896FBGA datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
RES SMD 84.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf