GE Critical Power QHW100F71
QHW100F71 picture photo
Mfg. Part Number
QHW100F71
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC 3.3V 66W OUT
Datasheet Download
QHW100F71.pdf
Availability of QHW100F71
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
QHW100F71 Order Process
Ship out your order
Specifications of QHW100F71
Internal Part NumberEIS-QHW100F71
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package80
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesQHW
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series66W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.5%
Power (Watts) - Max66W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QHW100F71
Related LinksQHW1, QHW100F71 Datasheet, GE Critical Power Distributor
QHW100F71 Details Description
Related parts for QHW100F71
RES SMD 90.9 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 0.17A T/R datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 50V 5% AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SER 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 13 OHM 10% 750W datasheet.pdf