Powerex Inc. QID1210005
QID1210005 picture photo
Mfg. Part Number
QID1210005
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
MOD IGBT 1200V 100A SPLIT SI/SIC
Datasheet Download
QID1210005.pdf
Availability of QID1210005
QUANTITY
QID1210005 Order Process
Ship out your order
Specifications of QID1210005
Internal Part NumberEIS-QID1210005
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT Type-
Configuration2 Independent
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)100A
Power - Max730W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic6.5V @ 15V, 100A
Current - Collector Cutoff (Max)1mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce16nF @ 10V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting Type-
Package / Case-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QID1210005
Related LinksQID12, QID1210005 Datasheet, Powerex Inc. Distributor
QID1210005 Details Description
Related parts for QID1210005
SENSOR TEMP RATIOMETRIC TO92-3 datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 500MW SOD123 datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
IC REG LDO -5V 0.5A SOT223 datasheet.pdf
IC 28 T1/E1 MAPPER 352BGA datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.12A 8TDFN datasheet.pdf
MULTI-PAIR 2COND 22AWG datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf