Littelfuse QK010N4RP
QK010N4RP picture photo
Mfg. Part Number
QK010N4RP
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC 1KV 10A TO263
Datasheet Download
QK010N4RP.pdf
Availability of QK010N4RP
QUANTITY
QK010N4RP Order Process
Ship out your order
Specifications of QK010N4RP
Internal Part NumberEIS-QK010N4RP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Triac TypeStandard
Voltage - Off State1000V (1kV)
Current - On State (It (RMS)) (Max)10A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)100A, 120A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)25mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D2Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QK010N4RP
Related LinksQK01, QK010N4RP Datasheet, Littelfuse Distributor
QK010N4RP Details Description
Related parts for QK010N4RP
CONN HEADER .100 DUAL STR 58POS datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 20% 6.3V SNAP datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL BLANK/GREEN datasheet.pdf
BRIDGE TERM BLOCK 2POS datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 920MA 240 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT WALL MNT 12POS SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE SKT datasheet.pdf