Littelfuse QK010N4TP
QK010N4TP picture photo
Mfg. Part Number
QK010N4TP
Brief Description
TRIAC 1KV 10A TO263
Datasheet Download
QK010N4TP.pdf
Availability of QK010N4TP
QUANTITY
QK010N4TP Order Process
Ship out your order
Specifications of QK010N4TP
Internal Part NumberEIS-QK010N4TP
Series-
PackagingTube
Triac TypeStandard
Voltage - Off State1000V (1kV)
Current - On State (It (RMS)) (Max)10A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)100A, 120A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)25mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QK010N4TP
Related LinksQK01, QK010N4TP Datasheet, Littelfuse Distributor
QK010N4TP Details Description
Related parts for QK010N4TP
XFRMR LAMINATED 400VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES 105K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 30 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB10 PG16 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf