Littelfuse QK010N4TP
QK010N4TP picture photo
Mfg. Part Number
QK010N4TP
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC 1KV 10A TO263
Datasheet Download
QK010N4TP.pdf
Availability of QK010N4TP
QUANTITY
QK010N4TP Order Process
Ship out your order
Specifications of QK010N4TP
Internal Part NumberEIS-QK010N4TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeStandard
Voltage - Off State1000V (1kV)
Current - On State (It (RMS)) (Max)10A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)100A, 120A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)25mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D2Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QK010N4TP
Related LinksQK01, QK010N4TP Datasheet, Littelfuse Distributor
QK010N4TP Details Description
Related parts for QK010N4TP
RES MO 1W 261 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FIELD QUAD PROG SSCLK 24-QFN datasheet.pdf
REPLACEMENT ANALOG OUTPUT MODULE datasheet.pdf
SW STR LVR SPDT 25A SCREW 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG WHT SHLD 100' datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 130A TO-220-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf