Littelfuse QK010NH5RP
QK010NH5RP picture photo
Mfg. Part Number
QK010NH5RP
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 1KV 10A TO263
Datasheet Download
QK010NH5RP.pdf
Availability of QK010NH5RP
QUANTITY
QK010NH5RP Order Process
Ship out your order
Specifications of QK010NH5RP
Internal Part NumberEIS-QK010NH5RP
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State1000V (1kV)
Current - On State (It (RMS)) (Max)10A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)110A, 120A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QK010NH5RP
Related LinksQK010, QK010NH5RP Datasheet, Littelfuse Distributor
QK010NH5RP Details Description
Related parts for QK010NH5RP
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
IC AUDIO SOC SGL 32BIT 100-LQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 09VOUT datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONN SOCKET 64POS CRIMP W/ LOK datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.5A 113 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 450V C0G 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T766 datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 3KV X7R RADIAL datasheet.pdf