Littelfuse QK010NH5RP
QK010NH5RP picture photo
Mfg. Part Number
QK010NH5RP
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 1KV 10A TO263
Datasheet Download
QK010NH5RP.pdf
Availability of QK010NH5RP
QUANTITY
QK010NH5RP Order Process
Ship out your order
Specifications of QK010NH5RP
Internal Part NumberEIS-QK010NH5RP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State1000V (1kV)
Current - On State (It (RMS)) (Max)10A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)110A, 120A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D2Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QK010NH5RP
Related LinksQK010, QK010NH5RP Datasheet, Littelfuse Distributor
QK010NH5RP Details Description
Related parts for QK010NH5RP
IC DELAY LINE 16TAP 84NS 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER BRD/BRD .5MM 30POS datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 2KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONN SLOTTED CPI HDR GOLD 24POS datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK 106.25MHZ 6CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf