Littelfuse QK016LH4TP
QK016LH4TP picture photo
Mfg. Part Number
QK016LH4TP
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 1KV 16A TO220
Datasheet Download
QK016LH4TP.pdf
Availability of QK016LH4TP
QUANTITY
QK016LH4TP Order Process
Ship out your order
Specifications of QK016LH4TP
Internal Part NumberEIS-QK016LH4TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State1000V (1kV)
Current - On State (It (RMS)) (Max)16A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)167A, 200A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220AB-L
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QK016LH4TP
Related LinksQK016, QK016LH4TP Datasheet, Littelfuse Distributor
QK016LH4TP Details Description
Related parts for QK016LH4TP
FERRITE TUBULAR BEAD 3.99MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 350MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V AXIAL datasheet.pdf