Littelfuse QK040KH6TP
QK040KH6TP picture photo
Mfg. Part Number
QK040KH6TP
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 1KV 40A TO218
Datasheet Download
QK040KH6TP.pdf
Availability of QK040KH6TP
QUANTITY
QK040KH6TP Order Process
Ship out your order
Specifications of QK040KH6TP
Internal Part NumberEIS-QK040KH6TP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State1000V (1kV)
Current - On State (It (RMS)) (Max)40A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)335A, 400A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)80mA
Current - Hold (Ih) (Max)80mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-218-3 (Isolated), TO-218AC
Supplier Device PackageTO-218 Isolated Tab
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QK040KH6TP
Related LinksQK040, QK040KH6TP Datasheet, Littelfuse Distributor
QK040KH6TP Details Description
Related parts for QK040KH6TP
CONN HEADER 10POS STR W/CLIP TIN datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.025DIA GOLD datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 58.1VC R6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES 150 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
VANDAL RESISTANT LED PMI RED datasheet.pdf
HAN 3A THERMOPL. COVER, 1 LEVER datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf