Littelfuse QK040KH6TP
QK040KH6TP picture photo
Mfg. Part Number
QK040KH6TP
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 1KV 40A TO218
Datasheet Download
QK040KH6TP.pdf
Availability of QK040KH6TP
QUANTITY
QK040KH6TP Order Process
Ship out your order
Specifications of QK040KH6TP
Internal Part NumberEIS-QK040KH6TP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State1000V (1kV)
Current - On State (It (RMS)) (Max)40A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)335A, 400A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)80mA
Current - Hold (Ih) (Max)80mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-218-3 (Isolated), TO-218AC
Supplier Device PackageTO-218 Isolated Tab
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QK040KH6TP
Related LinksQK040, QK040KH6TP Datasheet, Littelfuse Distributor
QK040KH6TP Details Description
Related parts for QK040KH6TP
RES SMD 113 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 2.1M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 1:8 24-TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 3POS VERT .200 datasheet.pdf
SURGE PROTECTOR DIN RAIL datasheet.pdf
CAP CER 8.5PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ TO99-8 datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 500MW DO35 datasheet.pdf