Bel Fuse Inc. QLS20ZG-NT9
QLS20ZG-NT9 picture photo
Mfg. Part Number
QLS20ZG-NT9
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERT 5V 20A
Datasheet Download
QLS20ZG-NT9.pdf
Availability of QLS20ZG-NT9
QUANTITY
QLS20ZG-NT9 Order Process
Ship out your order
Specifications of QLS20ZG-NT9
Internal Part NumberEIS-QLS20ZG-NT9
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package108
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesQLS25
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.43" H (57.9mm x 36.8mm x 11.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QLS20ZG-NT9
Related LinksQLS20, QLS20ZG-NT9 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
QLS20ZG-NT9 Details Description
Related parts for QLS20ZG-NT9
DIODE ZENER 2.5V 500MW DO35 datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 2% 16VDC 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 16POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 2.36A 130 MOHM datasheet.pdf
RES 200 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 4SMD datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 22POS datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE SKT datasheet.pdf