AVX Corporation QM036D106MAT2A
QM036D106MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
QM036D106MAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10UF 6.3V X5R 0603
Datasheet Download
QM036D106MAT2A.pdf
Availability of QM036D106MAT2A
QUANTITY
QM036D106MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of QM036D106MAT2A
Internal Part NumberEIS-QM036D106MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesKyocera Reduced Noise QM Series
LED Lighting Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesQM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QM036D106MAT2A
Related LinksQM036D1, QM036D106MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
QM036D106MAT2A Details Description
Related parts for QM036D106MAT2A
AC/DC CONVERTER 28V 300W datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14-DIP datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.75A 58 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS STRGHT PINS datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 17-20 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT PNL MNT 22POS SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
"MICRO 51C P 120"" WHT FLOAT NI" datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 100W datasheet.pdf