Bel Fuse Inc. QME48T20120-NGB0
QME48T20120-NGB0 picture photo
Mfg. Part Number
QME48T20120-NGB0
Brief Description
DC/DC CONVERT 12V 20A
Datasheet Download
QME48T20120-NGB0.pdf
Availability of QME48T20120-NGB0
QUANTITY
QME48T20120-NGB0 Order Process
Ship out your order
Specifications of QME48T20120-NGB0
Internal Part NumberEIS-QME48T20120-NGB0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
TypeIntermediate Bus Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series240W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.48" H (57.9mm x 36.8mm x 12.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency93%
Power (Watts) - Max240W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QME48T20120-NGB0
Related LinksQME48T20, QME48T20120-NGB0 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
QME48T20120-NGB0 Details Description
Related parts for QME48T20120-NGB0
CONN COVER STR REF 14POS MTA156 datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 9POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
IC FPGA 450 I/O 672BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS .100" GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
RES SMD 3.5K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf