Bel Fuse Inc. QME48T20120-PGA0G
QME48T20120-PGA0G picture photo
Mfg. Part Number
QME48T20120-PGA0G
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 240W
Datasheet Download
QME48T20120-PGA0G.pdf
Availability of QME48T20120-PGA0G
QUANTITY
QME48T20120-PGA0G Order Process
Ship out your order
Specifications of QME48T20120-PGA0G
Internal Part NumberEIS-QME48T20120-PGA0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series240W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.48" H (58.4mm x 36.8mm x 12.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency93%
Power (Watts) - Max240W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QME48T20120-PGA0G
Related LinksQME48T20, QME48T20120-PGA0G Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
QME48T20120-PGA0G Details Description
Related parts for QME48T20120-PGA0G
RES CHAS MNT 47 OHM 10% 114W datasheet.pdf
FUSE 4000A 600V 4BN/65 datasheet.pdf
CBL SMA STR PLUG-JACK RG58 12" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 500 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
A4 MH 5KW 2500P/R INCREMENTAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
CX4 INFINIBAND CABLE M TO M 10FT datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SKT RA datasheet.pdf