Bel Fuse Inc. QME48T40012-NGB0
QME48T40012-NGB0 picture photo
Mfg. Part Number
QME48T40012-NGB0
Brief Description
DC/DC CONVERT 1.2V 40A
Datasheet Download
QME48T40012-NGB0.pdf
Availability of QME48T40012-NGB0
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
QME48T40012-NGB0 Order Process
Ship out your order
Specifications of QME48T40012-NGB0
Internal Part NumberEIS-QME48T40012-NGB0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesQME48T40
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 11.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series48W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.48" H (57.9mm x 36.8mm x 12.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max48W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QME48T40012-NGB0
Related LinksQME48T40, QME48T40012-NGB0 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
QME48T40012-NGB0 Details Description
Related parts for QME48T40012-NGB0
RES SMD 100K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ20 37 OLIV datasheet.pdf
PET 3/8" ORANGE 500' datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS 50.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf