Taiyo Yuden QMJ316KB7103KFHT
QMJ316KB7103KFHT picture photo
Mfg. Part Number
QMJ316KB7103KFHT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.01UF 250V 10% X7R 1206
Datasheet Download
QMJ316KB7103KFHT.pdf
Availability of QMJ316KB7103KFHT
QUANTITY
QMJ316KB7103KFHT Order Process
Ship out your order
Specifications of QMJ316KB7103KFHT
Internal Part NumberEIS-QMJ316KB7103KFHT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QMJ316KB7103KFHT
Related LinksQMJ316KB, QMJ316KB7103KFHT Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
QMJ316KB7103KFHT Details Description
Related parts for QMJ316KB7103KFHT
IC SWITCH QUAD SPDT 16SOIC datasheet.pdf
RES 82K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRES 100KPA GAUG 5V SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ24B M40 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 11.3 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CABLE PLUG IP68 RJ45-BARE END 5M datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 13POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
MICRO 25 SKT 10" YEL JACKS datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 10V NP0 0603 datasheet.pdf