Taiyo Yuden QMK212B7103KG-T
QMK212B7103KG-T picture photo
Mfg. Part Number
QMK212B7103KG-T
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 250V X7R 0805
Datasheet Download
QMK212B7103KG-T.pdf
Availability of QMK212B7103KG-T
QUANTITY
QMK212B7103KG-T Order Process
Ship out your order
Specifications of QMK212B7103KG-T
Internal Part NumberEIS-QMK212B7103KG-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberX5R, X7R Dielectrics 23/Jan/2008
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QMK212B7103KG-T
Related LinksQMK212B, QMK212B7103KG-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
QMK212B7103KG-T Details Description
Related parts for QMK212B7103KG-T
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 91K OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
IC 440MA PWR DIST SWITCH 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 204VWM 345.45VC AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 6.3V 10% 1507 datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEADER TURRET SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf