Taiyo Yuden QMK212B7472KG-T
QMK212B7472KG-T picture photo
Mfg. Part Number
QMK212B7472KG-T
Brief Description
CAP CER 4700PF 250V X7R 0805
Datasheet Download
QMK212B7472KG-T.pdf
Availability of QMK212B7472KG-T
QUANTITY
QMK212B7472KG-T Order Process
Ship out your order
Specifications of QMK212B7472KG-T
Internal Part NumberEIS-QMK212B7472KG-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberX5R, X7R Dielectrics 23/Jan/2008
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QMK212B7472KG-T
Related LinksQMK212B, QMK212B7472KG-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
QMK212B7472KG-T Details Description
Related parts for QMK212B7472KG-T
CONN HOUSING BOARD-IN 13POS 2MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS BOX MT SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 259VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 12VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 3 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf
RES 255 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf