Taiyo Yuden QMK212B7472KG-T
QMK212B7472KG-T picture photo
Mfg. Part Number
QMK212B7472KG-T
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 250V X7R 0805
Datasheet Download
QMK212B7472KG-T.pdf
Availability of QMK212B7472KG-T
QUANTITY
QMK212B7472KG-T Order Process
Ship out your order
Specifications of QMK212B7472KG-T
Internal Part NumberEIS-QMK212B7472KG-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberX5R, X7R Dielectrics 23/Jan/2008
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QMK212B7472KG-T
Related LinksQMK212B, QMK212B7472KG-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
QMK212B7472KG-T Details Description
Related parts for QMK212B7472KG-T
BOARD TARGET FOR CP3BT26 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 800MA 370 MOHM datasheet.pdf
LED PNL MT 1" 24V WT FLAT WHT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONN HDR 23POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher 8-SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
SI-FP-D1A datasheet.pdf
RES SMD 0.18 OHM 5% 1W 0612 datasheet.pdf