Taiyo Yuden QMK316B7473KL-T
QMK316B7473KL-T picture photo
Mfg. Part Number
QMK316B7473KL-T
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.047UF 250V X7R 1206
Datasheet Download
QMK316B7473KL-T.pdf
Availability of QMK316B7473KL-T
QUANTITY
QMK316B7473KL-T Order Process
Ship out your order
Specifications of QMK316B7473KL-T
Internal Part NumberEIS-QMK316B7473KL-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberX5R, X7R Dielectrics 23/Jan/2008
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QMK316B7473KL-T
Related LinksQMK316B, QMK316B7473KL-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
QMK316B7473KL-T Details Description
Related parts for QMK316B7473KL-T
IC REG LDO ADJ 1A TO263 datasheet.pdf
CONV DC-DC 75W 48VIN 15V NEG-EN datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 25A 200V KBU datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 60LGA datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS INLINE PIN RA datasheet.pdf