Qualtek Electronics Corp. QPDF-320-5
QPDF-320-5 picture photo
Mfg. Part Number
QPDF-320-5
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V 320W
Datasheet Download
QPDF-320-5.pdf
Availability of QPDF-320-5
QUANTITY
QPDF-320-5 Order Process
Ship out your order
Specifications of QPDF-320-5
Internal Part NumberEIS-QPDF-320-5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Mode Power Supplies
RoHS InformationCertificate of Declaration RoHS
Featured ProductPower Supplies
Power Supplies, AC and DC Axial Fans – Qualtek
FamilyAC DC Converters
SeriesQPDF-320
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input88 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts)320W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency79%
Operating Temperature-25°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension8.92" L x 4.53" W x 1.97" H (226.5mm x 115.0mm x 50.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, CE, cURus
Power (Watts) - Max320W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QPDF-320-5
Related LinksQPDF-, QPDF-320-5 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
QPDF-320-5 Details Description
Related parts for QPDF-320-5
TOOL SUREPUNCH PDT 110/66 COMBO datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.5W SOT563 datasheet.pdf
RES SMD 2.32KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
24P MTA156 PSTD CONN 22AWG LF datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HDR 23POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
PWR MOD PHASE LEG/DUAL CE SP6 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
TO-263-5 DDPAK/D2PAK TO DIP-10 datasheet.pdf
REED RELAY SPST-NO DUAL IN-LINE datasheet.pdf
4700UF 35V 16X35,5 datasheet.pdf