Qualtek Electronics Corp. QPDF-600-48
QPDF-600-48 picture photo
Mfg. Part Number
QPDF-600-48
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 600W
Datasheet Download
QPDF-600-48.pdf
Availability of QPDF-600-48
QUANTITY
QPDF-600-48 Order Process
Ship out your order
Specifications of QPDF-600-48
Internal Part NumberEIS-QPDF-600-48
FamilyAC DC Converters
SeriesQPDF-600
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)13.6A
Power (Watts)600W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency90%
Operating Temperature-30°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension8.58" L x 4.59" W x 1.67" H (218.0mm x 116.5mm x 42.5mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, CE, cURus
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QPDF-600-48
Related LinksQPDF-, QPDF-600-48 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
QPDF-600-48 Details Description
Related parts for QPDF-600-48
LED GREEN DIFF 5X2MM RECT T/H datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 60V 16A LFPAK56D datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 13.8VOUT 25W datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 25V JB 0201 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
PCB HEADER 90 3.5MM 6 POLE datasheet.pdf
OSC MEMS CONFIGURABLE OUTPUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf