Hirose Electric Co Ltd QR/P1-16P-C(51)
QR/P1-16P-C(51) picture photo
Mfg. Part Number
QR/P1-16P-C(51)
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Housings
Brief Description
CONN PLUG HOUSING 16 POS
Datasheet Download
QR/P1-16P-C(51).pdf
Availability of QR/P1-16P-C(51)
QUANTITY
QR/P1-16P-C(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of QR/P1-16P-C(51)
Internal Part NumberEIS-QR/P1-16P-C(51)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesQRP Overview
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Housings
SeriesQR/P1
PackagingBulk
Connector TypeHousing for Male Pins
Connector StyleRack and Panel
Number of Positions16
Pitch0.110" (2.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypePanel Mount
Connector UsagePlug
FeaturesGuide Pin
ColorBlack
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QR/P1-16P-C(51)
Related LinksQR/P1-1, QR/P1-16P-C(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
QR/P1-16P-C(51) Details Description
Related parts for QR/P1-16P-C(51)
CAP TANT 47UF 4V 10% 1206 datasheet.pdf
CAP MICA 470PF 2% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 27.4 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS 3.81MM VERT OR datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV GATE DRIVER 16SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
6800UF 75V 35X92 85C ST datasheet.pdf