Hirose Electric Co Ltd QR/P1-24P-C(51)
QR/P1-24P-C(51) picture photo
Mfg. Part Number
QR/P1-24P-C(51)
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Housings
Brief Description
CONN PLUG HOUSING 24 POS
Datasheet Download
QR/P1-24P-C(51).pdf
Availability of QR/P1-24P-C(51)
QUANTITY
QR/P1-24P-C(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of QR/P1-24P-C(51)
Internal Part NumberEIS-QR/P1-24P-C(51)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesQRP Overview
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Housings
SeriesQR/P1
PackagingBulk
Connector TypeHousing for Male Pins
Connector StyleRack and Panel
Number of Positions24
Pitch0.110" (2.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypePanel Mount
Connector UsagePlug
FeaturesGuide Pin
ColorBlack
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QR/P1-24P-C(51)
Related LinksQR/P1-2, QR/P1-24P-C(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
QR/P1-24P-C(51) Details Description
Related parts for QR/P1-24P-C(51)
HOOD TERM AH 46 FOR SAKG 46 datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC POT DGTL SNGL 100K SPI 8SOIC datasheet.pdf
21P MTA156 ASSY 24AWG WHT LF datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG WHT/ORG 100' datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf