Hirose Electric Co Ltd QR/P8-12S-C(01)
QR/P8-12S-C(01) picture photo
Mfg. Part Number
QR/P8-12S-C(01)
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Housings
Brief Description
CONN SOCKET HOUSING 12 POS
Datasheet Download
QR/P8-12S-C(01).pdf
Availability of QR/P8-12S-C(01)
QUANTITY
QR/P8-12S-C(01) Order Process
Ship out your order
Specifications of QR/P8-12S-C(01)
Internal Part NumberEIS-QR/P8-12S-C(01)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesQRP Overview
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Housings
SeriesQR/P8
PackagingBulk
Connector TypeHousing for Female Sockets
Connector StyleRack and Panel
Number of Positions12
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Mounting TypePanel Mount
Connector UsageReceptacle
FeaturesMating Guide
ColorBlack
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QR/P8-12S-C(01)
Related LinksQR/P8-1, QR/P8-12S-C(01) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
QR/P8-12S-C(01) Details Description
Related parts for QR/P8-12S-C(01)
MOSFET N-CH 100V 12A DPAK datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR 4A DUAL 8UMAX datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PANEL MNT TH SKT datasheet.pdf