Powerex Inc. QRD1415T30
QRD1415T30 picture photo
Mfg. Part Number
QRD1415T30
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 1.4KV 59A
Datasheet Download
QRD1415T30.pdf
Availability of QRD1415T30
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
QRD1415T30 Order Process
Ship out your order
Specifications of QRD1415T30
Internal Part NumberEIS-QRD1415T30
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 06/Mar/2015
Standard Package5
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Series Connection
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1400V (1.4kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)59A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If3.8V @ 150A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)300ns
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 1400V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Supplier Device PackageModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QRD1415T30
Related LinksQRD14, QRD1415T30 Datasheet, Powerex Inc. Distributor
QRD1415T30 Details Description
Related parts for QRD1415T30
RES SMD 30 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 5.3A DPAK datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 20MM datasheet.pdf
POE GIGA MCBASIC 2TX/SSBX-SM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
508 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
HD SMT SHRD datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf