GE Critical Power QRW025A0F41-H
QRW025A0F41-H picture photo
Mfg. Part Number
QRW025A0F41-H
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 25A 83W
Datasheet Download
QRW025A0F41-H.pdf
Availability of QRW025A0F41-H
QUANTITY
QRW025A0F41-H Order Process
Ship out your order
Specifications of QRW025A0F41-H
Internal Part NumberEIS-QRW025A0F41-H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
SeriesQRW025
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series83W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Package / Case10-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.29" L x 1.46" W x 0.37" H (58.2mm x 37.1mm x 9.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max83W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QRW025A0F41-H
Related LinksQRW025, QRW025A0F41-H Datasheet, GE Critical Power Distributor
QRW025A0F41-H Details Description
Related parts for QRW025A0F41-H
FIXED IND 680UH 100MA 19 OHM TH datasheet.pdf
IC RS232 3V-5.5V DRVR 16-SSOP datasheet.pdf
IC REG BCK ADJ/PROG 0.8A 12DSBGA datasheet.pdf
IGBT 1200V 600A 2250W D4 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
FUSE FAST 1.8A 600V MIDGET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
AMP-LATCH PRE-ASSY DIL TAPE datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf