GE Critical Power QRW025A0F41
QRW025A0F41 picture photo
Mfg. Part Number
QRW025A0F41
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC 3.3V 83W OUT T/H
Datasheet Download
QRW025A0F41.pdf
Availability of QRW025A0F41
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
QRW025A0F41 Order Process
Ship out your order
Specifications of QRW025A0F41
Internal Part NumberEIS-QRW025A0F41
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package36
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesQRW025
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series83W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case10-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.38" H (57.9mm x 36.8mm x 9.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max83W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QRW025A0F41
Related LinksQRW02, QRW025A0F41 Datasheet, GE Critical Power Distributor
QRW025A0F41 Details Description
Related parts for QRW025A0F41
XFRMR LAMINATED 75VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ4 M32 datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 280K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
MST BARRIER 32X30" 6.5MIL 100PK datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 2MM datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf