GE Critical Power QRW025A0G41
QRW025A0G41 picture photo
Mfg. Part Number
QRW025A0G41
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC 2.5V 63W OUT T/H
Datasheet Download
QRW025A0G41.pdf
Availability of QRW025A0G41
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
QRW025A0G41 Order Process
Ship out your order
Specifications of QRW025A0G41
Internal Part NumberEIS-QRW025A0G41
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package36
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesQRW025
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 12.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series63W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case10-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.38" H (57.9mm x 36.8mm x 9.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max63W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QRW025A0G41
Related LinksQRW02, QRW025A0G41 Datasheet, GE Critical Power Distributor
QRW025A0G41 Details Description
Related parts for QRW025A0G41
IC TRANSCVR TRI-ST 16BIT 56TSSOP datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS 10-24 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC LEVEL TRANS 6CH 16-UCSP datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 19.96V 400MW SOD323F datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf