GE Critical Power QRW035A0G1-H
QRW035A0G1-H picture photo
Mfg. Part Number
QRW035A0G1-H
Brief Description
CONVERTER DC/DC 2.5V 88W OUT T/H
Datasheet Download
QRW035A0G1-H.pdf
Availability of QRW035A0G1-H
QUANTITY
QRW035A0G1-H Order Process
Ship out your order
Specifications of QRW035A0G1-H
Internal Part NumberEIS-QRW035A0G1-H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 12.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)35A
Power (Watts) - Manufacture Series88W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Package / Case10-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.38" H (57.9mm x 36.8mm x 9.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max88W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QRW035A0G1-H
Related LinksQRW035, QRW035A0G1-H Datasheet, GE Critical Power Distributor
QRW035A0G1-H Details Description
Related parts for QRW035A0G1-H
RES SMD 102K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V NP0 2-DIP datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP MICA 80PF 10% 500V SMD datasheet.pdf
RES 2.49 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV 2CH TRANS 8SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
381 TB SOCKET 45D datasheet.pdf
AMP 1MM STD EDGE 132 POS datasheet.pdf