GE Critical Power QRW040A0M641Z
QRW040A0M641Z picture photo
Mfg. Part Number
QRW040A0M641Z
Brief Description
DC/DC CONVERTER 1.5V 60W
Datasheet Download
QRW040A0M641Z.pdf
Availability of QRW040A0M641Z
QUANTITY
QRW040A0M641Z Order Process
Ship out your order
Specifications of QRW040A0M641Z
Internal Part NumberEIS-QRW040A0M641Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyDC DC Converters
SeriesQRW040
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 11.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series60W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case10-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.29" L x 1.46" W x 0.37" H (58.2mm x 37.1mm x 9.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max60W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QRW040A0M641Z
Related LinksQRW040, QRW040A0M641Z Datasheet, GE Critical Power Distributor
QRW040A0M641Z Details Description
Related parts for QRW040A0M641Z
LEAD TEST MINIHK-BANAPLG 36" BLK datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 8-SOIC datasheet.pdf
IC RF SWITCH SPDT 50 OHM 16-QFN datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
THREADED RAIL FASTENER STUD KIT datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 15MA 800 MOHM SMD datasheet.pdf