Apem Inc. QS101XXG12
QS101XXG12 picture photo
Mfg. Part Number
QS101XXG12
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
INDICATOR 10MM FIXED GR 12V SLDR
Datasheet Download
QS101XXG12.pdf
Availability of QS101XXG12
QUANTITY
QS101XXG12 Order Process
Ship out your order
Specifications of QS101XXG12
Internal Part NumberEIS-QS101XXG12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesQS
TypeLED
Lamp ColorGreen
Lens ColorGreen
Lens TransparencyDiffused
RatingsDC
Voltage12V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.39" (9.91mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 12.00mm
Millicandela Rating20mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle30°
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QS101XXG12
Related LinksQS101, QS101XXG12 Datasheet, Apem Inc. Distributor
QS101XXG12 Details Description
Related parts for QS101XXG12
CONN HEADR BRKWAY .100 05POS R/A datasheet.pdf