Apem Inc. QS81XXHR220
QS81XXHR220 picture photo
Mfg. Part Number
QS81XXHR220
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
INDICATOR 8MM FIXED HI RED 220V
Datasheet Download
QS81XXHR220.pdf
Availability of QS81XXHR220
QUANTITY
QS81XXHR220 Order Process
Ship out your order
Specifications of QS81XXHR220
Internal Part NumberEIS-QS81XXHR220
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesQS
TypeLED
Lamp ColorRed
Lens ColorRed
Lens TransparencyDiffused
RatingsAC
Voltage220V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.31" (7.87mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 10.00mm
Millicandela Rating6000mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle45°
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QS81XXHR220
Related LinksQS81X, QS81XXHR220 Datasheet, Apem Inc. Distributor
QS81XXHR220 Details Description
Related parts for QS81XXHR220
CONN RCPT .100" 9POS GOLD T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS VERT BRD-BRD datasheet.pdf
MTRJ KEYED JACK KIT 50/125 ORANG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 1.27 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 2W SJP datasheet.pdf
CARD MARKER SELF-LAMINATING datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
500 TB SPR CLA W/L 1WIRE datasheet.pdf
CAP FILM 330 PF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf