Apem Inc. QS83XXHG220
QS83XXHG220 picture photo
Mfg. Part Number
QS83XXHG220
Brief Description
INDICATOR 8MM FIXED HI GRN 220V
Datasheet Download
QS83XXHG220.pdf
Availability of QS83XXHG220
QUANTITY
QS83XXHG220 Order Process
Ship out your order
Specifications of QS83XXHG220
Internal Part NumberEIS-QS83XXHG220
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
TypeLED
Lamp ColorGreen
Lens ColorGreen
Lens TransparencyDiffused
RatingsAC
Voltage220V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.31" (7.87mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 10.00mm
Millicandela Rating1200mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle45°
Termination StyleWire Leads - 7.87" (200.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QS83XXHG220
Related LinksQS83X, QS83XXHG220 Datasheet, Apem Inc. Distributor
QS83XXHG220 Details Description
Related parts for QS83XXHG220
BACKSHELL DB37 DIE CAST ZINC datasheet.pdf
SW BULL NOSE PLNGR SPDT 10A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.2K OHM 5% 1500W datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 82 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONTROL POWER SS OUT 100-240V datasheet.pdf
IC SWITCH 54SOIC T07D17 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF HDR datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1% 1.5W 2010 datasheet.pdf