Apem Inc. QS83XXR12
QS83XXR12 picture photo
Mfg. Part Number
QS83XXR12
Brief Description
INDICATOR 8MM FIXED RED 12V WIRE
Datasheet Download
QS83XXR12.pdf
Availability of QS83XXR12
QUANTITY
QS83XXR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of QS83XXR12
Internal Part NumberEIS-QS83XXR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
TypeLED
Lamp ColorRed
Lens ColorRed
Lens TransparencyDiffused
RatingsDC
Voltage12V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.31" (7.87mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 10.00mm
Millicandela Rating25mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle30°
Termination StyleWire Leads - 7.87" (200.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QS83XXR12
Related LinksQS83, QS83XXR12 Datasheet, Apem Inc. Distributor
QS83XXR12 Details Description
Related parts for QS83XXR12
CAP ALUM 3300UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER GH SIDE 11POS 1.25MM datasheet.pdf
SWITCH VOLT-SELECT PNL MNT 6POS datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.4MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 3.81MM datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 39POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 150 NF 5% 310VAC AXIAL datasheet.pdf