XP Power QSB15024S15
QSB15024S15 picture photo
Mfg. Part Number
QSB15024S15
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER
Datasheet Download
QSB15024S15.pdf
Availability of QSB15024S15
QUANTITY
QSB15024S15 Order Process
Ship out your order
Specifications of QSB15024S15
Internal Part NumberEIS-QSB15024S15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesQSB
PackagingBox
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.52" H (61.0mm x 57.9mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QSB15024S15
Related LinksQSB15, QSB15024S15 Datasheet, XP Power Distributor
QSB15024S15 Details Description
Related parts for QSB15024S15
FIXED IND 4.7UH 320MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A 8SO datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 12VDC 24MM PCMNT datasheet.pdf
SENSOR PROX NC 12-24VDC 20MM datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 750K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6.34K OHM 1% 20W datasheet.pdf