XP Power QSB40024S24
QSB40024S24 picture photo
Mfg. Part Number
QSB40024S24
Datasheet Download
QSB40024S24.pdf
Availability of QSB40024S24
QUANTITY
QSB40024S24 Order Process
Ship out your order
Specifications of QSB40024S24
Internal Part NumberEIS-QSB40024S24
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.6A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case16-DIP Module
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max398W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QSB40024S24
Related LinksQSB40, QSB40024S24 Datasheet, XP Power Distributor
QSB40024S24 Details Description
Related parts for QSB40024S24
CONN BNC PLUG R/A 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 47 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
SPRUNG CAP FOR 1S-1B-1D BLK datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS T/H R/A GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 500MW DO35 datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
11P MTA 156 HDR ASSY W/O#9 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT datasheet.pdf